Okamžiky nejen z přírody

Něco o mě

Karel Svašek, narozen r. 1974

Fotografování mne začalo zajímat již jako malého chlapce chodícího na procházky do lesa se svým dědou, který nikdy nezapomněl vzít s sebou foťák.

První snímky na nichž byly tečky znázorňující srnky nebo zajíce jsem fotil stařičkou Smenou a poté společně s dědou vyvolával doma v koupelně. Vždy mě lákalo fotografovat zvěř, ptáky a jiné živočichy. K tomu ovšem byl potřeba jiný fotoaparát. Mé tajné přání vyslyšel za pár let ježíšek a přinesl mi fotopušku Zenit s třístovkovým teleobjektivem. Černobílou fotografii vystřídala posléze barevná. Obrázky však přibývaly pomalu, neboť mi chyběly zkušenosti i trpělivost nezbytné při focení zvířat. V roce 1994 jsem byl přijat do Klubu fotografů přírody při ČMMJ. Negativ vystřídaly diapozitivy a Zenita nahradil fotoaparát Canon EOS 50E a teleobjektiv 75-300mm. Technika se však vyvíjí velmi rychle a tak přikupuji Canon 350D a objektiv 18-55mm.

Stále se pokouším zachytit prchavé okamžiky z naší přírody. Někdy se to podaří bez větší námahy, jindy je třeba vynaložit velké úsilí a spoustu trpělivosti, když musíte strávit dlouhé hodiny nehybně sedět v těsném krytu, aby se podařil třeba jen jediný záběr. A právě to má největší kouzlo, že nikdy nevíte, zda očekáváné zvíře přijde a Vám se podaří zachytit malinký okamžik z jeho života. Pár takových okamžiků je i na těchto stránkách.

 
Fotografie na těchto stránkách podléhají autorským právům.Jakékoliv jejich šíření,kopírování nebo jiné použití bez souhlasu autora je trestné. Foto (c) Karel Svašek